Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1293 | BUDDHA, förgylld brons. Thailand, 1800-tal. | 2 500 SEK |
1294 | BUDDHA, brons. Burma, Mandalay, 1800-tal. | Återrop |
1295 | BODDHISATTVA, guld och svartlackerat trä. Japan, 1500-tal. Muromachi/Momoyama. | 7 500 SEK |
1296 | FIGURIN, brons. Japan, Meiji, omkring 1900. | Återrop |
1297 | FIGURIN, elfenben. Troligen sen Ming dynasti (1368-1644. | 6 500 SEK |
1298 | GUANYIN, elfenben. Qing dynastin eller äldre. | 16 000 SEK |
1299 | VAS, cloisonné. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 74 000 SEK |
1300 | FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
1301 | PRAKTFAT, cloisonné. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 22 000 SEK |
1302 | JARDINIÈRE, cloisonné, Qing dynastin, sen Qing dynasti, 1800-tal. | 11 500 SEK |
1303 | VASER med LOCK, ett par, cloisonné. Sen Qing dynasti. | 9 000 SEK |
1304 | TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
1305 | TESERVIS, fem delar, silver. Luen-Wo, Shanghai, ca 1875-1925. | 24 000 SEK |
1306 | VAS, silver. Japan, 1900-talets första hälft. Signerad. | 11 000 SEK |
1307 | NICKEDOCKOR, två stycken, keramik. Qing dynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1308 | VIKSKÄRM, sex delar, tusch och akvarell på papper. Okänd Japansk konstnär, troligen 1600-tal. | 120 000 SEK |
1309 | SKÄRM, lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 200 000 SEK |
1310 | BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal. | Återrop |
1311 | PRAKTVASER, ett par, porslin och lack. Arita, Japan, Edo, 1800-tal. | Återrop |
1312 | SKRIN med SPELMARKER, lack och pärlemor. Qing dynastin, 1800-talets första hälft. | 4 000 SEK |
1313 | INRO, två stycken, lack och metall. Japan, 1800-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
1314 | FIGURGRUPP, ben, lack och pärlemor. Japan, Meiji (1868-1912). | 2 500 SEK |
1315 | FIGURIN, elfenben. Japan, troligen Meiji (1868-1912). | 82 000 SEK |
1316 | DOSA, trä. Qing dynastin (1644-1912). | 3 200 SEK |
1317 | FIGURIN, bambu. Qing dynastin (1644-1912). | 26 000 SEK |
1318 | FIGURIN, bambu. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912). | Återrop |
1319 | PENSELVASER, ett par, bambu. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 15 000 SEK |
1320 | VINBÄGARE, jade. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
1321 | FIGURIN, jade. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1322 | VINKOPP, moon jade. Qing dynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
1323 | PENSELBAD, nefrit. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912). | 25 000 SEK |
1324 | FIGURINER, två stycken, jade. Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
1325 | VAS, pekingglas. Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke. | 8 500 SEK |
1326 | KOPP, porslin. Ming dynastin, Chenghuas sex karaktärers märke och period (1465-87). | 850 000 SEK |
1327 | FAT, porslin. Ming dynastin, med Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66). | 300 000 SEK |
1328 | SKÅL med LOCK, porslin. Ming dynastin (1368-1644), med Wanlis sex karaktärers märke. | 34 000 SEK |
1329 | URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt. | 54 000 SEK |
1330 | URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-talets mitt. | 48 000 SEK |
1331 | RÖKELSEKAR, porslin. Transition, 1600-tal. | 19 000 SEK |
1332 | KRUKA, porslin. Qing dynasty, 1600-tal. | 21 000 SEK |
1333 | URNA, porslin. Transition, 1600-tal. | 18 500 SEK |
1334 | SCROLLVIKT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 350 000 SEK |
1335 | VAS, emalj på biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 42 000 SEK |
1336 | SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
1337 | SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 18 500 SEK |
1338 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 19 500 SEK |
1339 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, med Kangxis sex karaktärers märke och period (1662-1722). | 3 000 SEK |
1340 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 400 SEK |
1341 | TEDOSA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
1342 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 200 SEK |
1343 | VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 800 SEK |
1344 | VASER, ett par, porslin. Kangxistil. | 10 000 SEK |
1345 | HAVSGUD, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
1346 | VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft. | 25 000 SEK |
1347 | FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal. | Återrop |
1348 | URNA, porslin. Japan, Arita, Edo ca 1670-90. | 82 000 SEK |
1349 | FAT, två stycken, porslin. Japan, tidigt 1700-tal. | 6 200 SEK |
1350 | PRAKTFAT, porslin. Japan, 1700-tal. | 23 000 SEK |
1351 | TALLRIKAR, sex stycken snarlika. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 42 000 SEK |
1352 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 200 SEK |
1353 | SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
1354 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 200 SEK |
1355 | KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början. | 5 200 SEK |
1356 | BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1357 | KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), senare montering. | 3 200 SEK |
1358 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 800 SEK |
1359 | VATTENDROPPARE, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 2 000 SEK |
1360 | SKÅL, porslin. Ming dynastin, med Hongzhis sex karaktärers märke och period (1488-1505). | 33 000 SEK |
1361 | SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Xuandes sex karaktärers märke och period. | 230 000 SEK |
1362 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 500 SEK |
1363 | VINOFFERBÄGARE, ett par, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). (2). | 6 400 SEK |
1364 | DUBBELVAS, blanc de chine. Qing dynastin. | 2 400 SEK |
1365 | SKÅLFAT, porslin. Sannolikt Ming dynastin. | 70 000 SEK |
1366 | VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong. | Återrop |
1367 | VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 36 000 SEK |
1368 | VAS, porslin. Qing dynastin. | 16 000 SEK |
1369 | VAS, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 23 000 SEK |
1370 | MEIPINGVAS, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
1371 | VAS, porslin. Qing dynastin. | Återrop |
1372 | VASER, tre stycken, porslin. Qing dynastin. | 7 000 SEK |
1373 | VAS, porslin, bronsmonterad. Qing dynastin (1644-1912). | 11 500 SEK |
1374 | VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke i rött. | 8 000 SEK |
1375 | MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin. | Återrop |
1376 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke. | Återrop |
1377 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianongs sigillmärke. | 17 500 SEK |
1378 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 62 000 SEK |
1379 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
1380 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 500 SEK |
1381 | TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 400 SEK |
1382 | SERVIS, 52 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 60 000 SEK |
1383 | TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 50 000 SEK |
1384 | VINKYLARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 80 000 SEK |
1385 | TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 600 SEK |
1386 | TALLRIKAR, sex stycken samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 7 200 SEK |
1387 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). | 8 500 SEK |
1388 | TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 11 000 SEK |
1389 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 31 000 SEK |
1390 | TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 9 500 SEK |
1391 | SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1392 | STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 500 SEK |