Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1193 | VINGLAS, ett par. England, 1700-tal. | 1 500 SEK |
1194 | LJUSSTAKAR, tre stycken, glas. England/Irland omkring 1800. | 10 500 SEK |
1195 | VINGLAS, Kungsholms glasbruk, graverat Steninge och daterat 1705. | 30 000 SEK |
1196 | POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1197 | SPETSGLAS. Sverige, tidigt 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk. | 4 200 SEK |
1198 | SPETSGLAS, fem stycken. Sverige, 1700-tal. | 14 000 SEK |
1199 | VINGLAS, Sverige 1700-tal. | 5 000 SEK |
1200 | BÄGARE, glas. Möjligen Sverige, ca 1800. | 3 000 SEK |
1201 | VINGLAS, 13 st, 1800-talets första hälft. | 10 200 SEK |
1202 | GLASSERVIS, 37 delar, gustaviansk stil. | 10 000 SEK |
1203 | GLASSERVIS, 68 delar, Kosta, modell "Odelberg". | 34 000 SEK |
1204 | GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior". | 30 000 SEK |
1205 | GLASSERVIS, 87 delar, Kosta, modell "Junior". | 29 000 SEK |
1206 | TAZZA, majolika. Urbino, 15/1600-tal. | 19 500 SEK |
1207 | APOTEKSKRUS, ett par, majolika. "Historismus", Italien, 1800-tal. | 32 000 SEK |
1208 | FAT, fajans. Tyskland 1700-tal. | 3 400 SEK |
1209 | STOP, fajans med tennmontering. 1780-tal, troligen Bayreuth. | Återrop |
1210 | LOCKURNOR, ett par, fajans. Frankrike, 1700-tal. | 9 500 SEK |
1211 | TALLRIKAR, två stycken, fajans. Troligen Strasbourg, ca 1740. | 10 000 SEK |
1212 | FAT, fajans. Troligen Strasbourg, 1700-tal. | 7 200 SEK |
1213 | FLASKKYLARE, fajans. Frankrike, Sceaux eller Niderviller, 1700-tal. | 4 600 SEK |
1214 | FAT, fajans. Frankrike, 1700-tal. | Återrop |
1215 | TERRIN med LOCK, fajans. Frankrike, 1700-tal. | Återrop |
1216 | FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal. | Återrop |
1217 | FIGURIN, flintgods. Troligen England, 1700-tal. | Återrop |
1218 | FAT, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 20/1 1759. | 1 000 SEK |
1219 | KANINVASER med LOCK, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 45 000 SEK |
1220 | POTPURRIURNA, fajans. Marieberg, märkt E för Ehrenreichs period, samt daterad 29/11 (17)65. | 3 200 SEK |
1221 | KAROTT med LOCK, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66). | 28 000 SEK |
1222 | TVÄTTFAT och KANNA, fajans. 1700-tal. | 4 000 SEK |
1223 | GALLERFAT, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 2 000 SEK |
1224 | CREMEKOPPAR, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 5 200 SEK |
1225 | HUND, keramik. Möjligen Marieberg, Ehrenreichs period, 1760-66. Omärkt. | Återrop |
1226 | PRAKTURNA, keramik. 1800-tal. | 17 000 SEK |
1227 | KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets första hälft. | 48 000 SEK |
1228 | TEKANNA med LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal. | 2 800 SEK |
1229 | GLACIERER, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815). | 12 000 SEK |
1230 | GALLERKORGAR, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815). | 6 500 SEK |
1231 | GALLERSKÅLAR, ett par, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815). | 6 500 SEK |
1232 | FIGURIN, porslin. 1700-tal. | 5 000 SEK |
1233 | LJUSSTAKE, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal. | Återrop |
1234 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal. | 2 800 SEK |
1235 | FIGURINER, sju stycken, porslin. Meissen, 1800-tal. | 25 000 SEK |
1236 | SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900. | Återrop |
1237 | FIGURGRUPP med VAS, porslin. Meissen, 1800-tal. | 7 500 SEK |
1238 | PRAKTURNA, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft. | 13 000 SEK |
1239 | FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. | 3 800 SEK |
1240 | BORDSUR, porslin. Meissen, omkring 1900. | 12 500 SEK |
1241 | APORKESTER, 17 delar, porslin. Tre stycken Meissen 1800-tal och övriga med Meissenliknande märke. | 33 000 SEK |
1242 | APORKESTER, 15 delar, porslin. Meissenliknande märke. | Återrop |
1243 | VINKYLARE, ett par, porslin. Berlin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
1244 | VINKYLARE, porslin. Berlin, 1825. | 175 000 SEK |
1245 | TAZZOR, ett par, porslin. Empire. | 60 000 SEK |
1246 | DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut. | 1 000 SEK |
1247 | KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800. | 14 500 SEK |
1248 | PLAKETT, porslin. 1800-talets mitt. | Återrop |
1249 | POTPURRIURNOR med LOCK, ett par, porslin samt brännförgyllda bronser. Sèvres, 1700-tal. | 62 000 SEK |
1250 | TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal. | 6 500 SEK |
1251 | TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788. | Återrop |
1252 | SÅSTERRINER med LOCK, två stycken, bl a mjukt porslin. Sèvres, 1700-tal, en märkt HH for 1785. | Återrop |
1253 | TAZZOR, ett par, porslin. Frankrike, "Sèvres". | Återrop |
1254 | KOPPAR med FAT, fem stycken, porslin. Frankrike, "Sèvres", 1700-tal. | Återrop |
1255 | URNOR, ett par, porslin. Empire. | 37 000 SEK |
1256 | TALLRIKAR, 20 stycken, porslin. Frankrike, Empire. | Återrop |
1257 | KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire. | 11 500 SEK |
1258 | KOPP med FAT, porslin. Frankrike, Empire. | 3 500 SEK |
1259 | KAFFESERVIS, nio delar, porslin. Empire. | 6 500 SEK |
1260 | FIGURIN, porslin och brännförgylld brons. 1700-tal, möjligen England. | Återrop |
1261 | ASSIETTER, sex stycken, vapenporslin. England, 1800-tal. | Återrop |
1262 | TEKANNOR, två stycken, jasperware. Wedgwood, England. | 2 900 SEK |
1263 | OSTKUPOR, tre stycken, keramik. Troligen England, omärkta. | 8 600 SEK |
1264 | FIGURIN, biskvi. Kongl. dansk, 1800-tal. | 9 000 SEK |
1265 | SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet". | 68 000 SEK |
1266 | DESSERTTALLRIKAR, 12 stycken samt GALLERKORGAR, ett par, porslin. Kongl dansk, "Musselmalet", 1800-tal. | 6 000 SEK |
1267 | KANDELABER, porslin. Kongl. dansk, "Musselmalet", 1900-tal, modell 1006. | 18 500 SEK |
1268 | CREMEKOPPAR med LOCK, sex stycken, porslin. Kungl. dansk, "Flora Danica", 1900-tal, modell 3514. | 18 500 SEK |
1269 | TALLRIKAR, 12 st, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark, 1800-talets slut, modell 3554. | 31 000 SEK |
1270 | YTTERFODER, ett par, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1960-tal, modell 3570. | 25 000 SEK |
1271 | SKÅL, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1963, modell 3510. | 6 500 SEK |
1272 | SÅSSKÅLAR, ett par, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1950-60-tal, modell 3544. | 8 000 SEK |
1273 | TALLRIKAR, 9 st, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, tidigt 1900-tal, modell 3554. | 35 000 SEK |
1274 | ASSIETTER, åtta stycken, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1960-70-tal, modell 3551. | 22 000 SEK |
1275 | SALADIÈRE, porslin. "Flora Danica", Kongl. dansk, Danmark 1960-70-tal. | 2 200 SEK |
1276 | SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr). | 8 000 SEK |
1277 | SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279). | Återrop |
1278 | SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao). | Återrop |
1279 | SKÅL, keramik. Song dynastin. (960-1279). | 14 500 SEK |
1280 | VAS, keramik. Longquan, 13/1400-tal, | Återrop |
1281 | FAT, celadon. Ming dynastin, Longquan. (1368-1644). | 3 200 SEK |
1282 | SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644). | 130 000 SEK |
1283 | VATTEN/VINKANNA, lergods. Ming dynastin (1368-1644). | 3 600 SEK |
1284 | FIGURINER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644). | 4 500 SEK |
1285 | FOHUNDAR, ett par, keramik. Sen Ming dynasti (1368-1644). | 9 500 SEK |
1286 | TAKRYTTARE, keramik. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
1287 | FOHUNDAR på SOCKEL, ett par, keramik. Qing dynastin (1644-1912). | 18 000 SEK |
1288 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin, 16/1700-tal. Med Xuandes sigillmärke. | 310 000 SEK |
1289 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912) med arkaiserande sigillmärke. | 6 000 SEK |
1290 | FIGUR, förgyllt och bemålat trä. Qing dynastin, 16/1700-tal. | Återrop |
1291 | RÖKELSEKAR, ett par, brons. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | Återrop |
1292 | BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal. | Återrop |