Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
920. SPEGEL. Gustaviansk.
920. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1338. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
1232. FIGURIN, porslin. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1246. DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.
1246. DESSERTTALLRIK, porslin. Berlin, KPM, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1304. TALLRIK, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1523. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1523. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
242. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag.
242. Johan Philip Korn, Landskap med figurer vid vattendrag.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1190. POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.
1190. POKAL, glas. Sachsen, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1189. POKALGLAS. Tyskland, 1700-tal.
1189. POKALGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1188. POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.
1188. POKAL med LOCK, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1187. PRAKTPOKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
1187. PRAKTPOKAL, glas. Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1184. POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.
1184. POKAL, glas. Böhmen, Rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1191. POKAL, glas. 1700-tal.
1191. POKAL, glas. 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
79. Carl Wilhelmson, "Gamla Sofi".
79. Carl Wilhelmson, "Gamla Sofi".
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1347. FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.
1347. FAT, porslin. Japan, 1660/80-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets  första hälft.
1227. KOPP med FAT, porslin. Meissen, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
755. ARMLÄNK,
755. ARMLÄNK,
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
458. TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.
458. TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1470. TALLRIKAR, åtta stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1614).
1470. TALLRIKAR, åtta stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1614).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1532. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1532. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
563. BROSCH,
563. BROSCH,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
756. RING,
756. RING,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
473. SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
564. RING,
564. RING,
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
754. ALLIANSRING,
754. ALLIANSRING,
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1382. SERVIS, 52 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1382. SERVIS, 52 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
757. RING,
757. RING,
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
758. RING,
758. RING,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
522. LUKTDOSA, av Johan Bergengren, Kristianstad 1768.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
523. LUKTDOSA, av Abraham Gertzen d.ä., Landskrona 1776. Rokoko.
523. LUKTDOSA, av Abraham Gertzen d.ä., Landskrona 1776. Rokoko.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
588. ARMRING,
588. ARMRING,
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
592. RING,
592. RING,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
591. RING,
591. RING,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
597. RING,
597. RING,
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
594. ÖRCLIPS,
594. ÖRCLIPS,
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
596. RING,
596. RING,
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. RING,
600. RING,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
370. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Man i allongeperuk.
370. Gottfried Kneller Hans efterföljd, Man i allongeperuk.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
283. Nicolas Poussin Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
283. Nicolas Poussin Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
246. Jakob Björck, "John Jennings" (1729-1773).
246. Jakob Björck, "John Jennings" (1729-1773).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
157. Anders Zorn, "Kajuta".
157. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
230. David Richter d ä Tillskriven., "Jesper Ehrencreutz" (1648-1722).
230. David Richter d ä Tillskriven., "Jesper Ehrencreutz" (1648-1722).
Klubbat pris 
26 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
303. Jan Mytens (Mijtens) Tillskriven., Familjebild med jakthundar.
303. Jan Mytens (Mijtens) Tillskriven., Familjebild med jakthundar.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
261. Fredric Westin Hans krets, Regnbågsgudinnan.
261. Fredric Westin Hans krets, Regnbågsgudinnan.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
406. Jacob Axel Gillberg, "Friherre Sixten David Sparre" (1787-1843).
406. Jacob Axel Gillberg, "Friherre Sixten David Sparre" (1787-1843).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
240. Nils (Niclas) Hagelberg, "Konung Gustav I:s sista avsked av rikets ständer".
240. Nils (Niclas) Hagelberg, "Konung Gustav I:s sista avsked av rikets ständer".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal.
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
433. Johan Wilhelm Palmstruch, SVENSK BOTANIK. 1-11[all published].
433. Johan Wilhelm Palmstruch, SVENSK BOTANIK. 1-11[all published].
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
1346. VAS, porslin. Japan, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
411. Dam med broderad mössa.
411. Dam med broderad mössa.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1505. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1505. FLASKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
1375. MINIATYRVAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1458. BURK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Longqing (1567-72).
1458. BURK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Longqing (1567-72).
Klubbat pris 
440 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1361. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Xuandes sex karaktärers märke och period.
1361. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Xuandes sex karaktärers märke och period.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
985. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
985. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
232. Olof Arenius, Ädling i blå sammetsrock och bröstharnesk.
232. Olof Arenius, Ädling i blå sammetsrock och bröstharnesk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
1403. KOPP med FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95), ca 1750.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1300. FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1300. FIGURIN, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1527. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1527. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1413. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1413. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1204. GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".
1204. GLASSERVIS, 92 delar, Kosta, modell "Junior".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1526. TALLRIKAR, 21 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1526. TALLRIKAR, 21 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1416. SERVIS, 67 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1416. SERVIS, 67 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
210 000 SEK
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
1388. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1388. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1276. SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).
1276. SÄDESMAGASIN, blyglaserat lergods. Han dynastin (206 f Kr- 220 e Kr).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
1278. SKÅLAR, tre stycken, temmoku. Song dynastin (960-1279), (jianyao).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
329. Jan Olis Hans krets, Sällskapsstycke.
329. Jan Olis Hans krets, Sällskapsstycke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
409. Egron Lundgren, Romarinna.
409. Egron Lundgren, Romarinna.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
380. Elias Martin, "Konung Gustav III" (1746-1792).
380. Elias Martin, "Konung Gustav III" (1746-1792).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
498A. BÄGARE, Augsburg, 1680-1684.
498A. BÄGARE, Augsburg, 1680-1684.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
270. Stilleben med apor, papegojor och urnor samt landskapsmotiv.
270. Stilleben med apor, papegojor och urnor samt landskapsmotiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
65. Gustaf Rydberg, " 'Möllan' på slätten".
65. Gustaf Rydberg, " 'Möllan' på slätten".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
73. Anna Palm de Rosa, Franskt kustmotiv.
73. Anna Palm de Rosa, Franskt kustmotiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1493. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1493. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1354. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1354. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1492. INGEFÄRSKRUS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1492. INGEFÄRSKRUS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1355. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
1355. KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-talets början.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1377. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianongs sigillmärke.
1377. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Qianongs sigillmärke.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1389. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1389. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1387. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1387. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?