Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Vitlackerad urtavla märkt "L: Torslund Stockholm" (Lars T. urmakare i Stockholm f. 1720- d. 1764). Längd 42, höjd 90 cm. Höjd inkl konsol 124 cm. Nyckel och pendel medföljer.
Dörrlås defekt.