979
81575

KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 290 - 2 740 EUR
2 400 - 2 870 USD
Klubbat pris
37 000 SEK

Inläggningar i boulleteknik med sköldpadd och mässing samt dekor av brons i form av putti med timglas och fackla. Urverk och delvis emaljerad urtavla märkt "Charles Voisin A Paris" (mästare i Paris 1710). Pendylens höjd 82 cm, bredd 47, konsolens höjd 32, bredd 48 cm. Total höjd 114 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Skador, lagningar, renoverad, kompletterad.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?