Fanerad med mahogny, lönn och rosenträ. Inläggningar av solfjädersmotiv. Urtavla av mässing märkt "John Breakenrig Edinburgh". Även med datum- och sekundvisare. Höjd 220 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.
Slitage, låset är trasigt. Torksprickor på vänster sida. Ställvis fanerlagningar. Bakstycket har gamla hål för tidigare upphängning.,