Blomsterstilleben
Signerad Fanny Hjelm och daterad 1924. Pannå 33 x 43 cm.
Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.