Locket stämplat Johan Pettersson Berg (verksam i Norrköping 1727-1762(-68)). Delvis förgylld. Vågband och räfflad fot. Liv och lock med graverad banddekor. Locket drivet i avstser, räfflad knopp. Höjd 20 cm, vikt 295 g.
Livet med obetydliga bucklor.
F.S. 118, Falk Simons samling.