MINIATYRDRYCKESKANNA, av Johan Dragman, Arboga (verksam 1701-1746). Barock.
Delvis förgylld. Klo- och klotfötter, vågband. Gjuten hänkel. På locket graverade blommor och akantus samt minnesmedalj med Karl XI. Livet med graverade initialer. Höjd 8 cm, vikt 192 g.
Proveniens
Familjen Gorthon, Helsingborg.
×
Logga in
Kunde inte logga in