Ljust terrakottafärgad botten med stor benvit medaljong och benvita hörnornament samt polykroma blommönster. Bred benvit huvudbård med stor palmettranka.
Ställvis hårt slitage, fläckar, två små hål, två missfärgningar. Sidorna med smärre skador.