Röd botten med polykrom vas, blommande träd, hjortar, fåglar och rosnisch. Mörkblå huvudbård med harar, springande hjortar, blommande träd och fåglar. Korkull.
Smärre fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck, en långsida med smärre lagningar, kortsidorna med obetydliga skador.