Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Bred vinröd huvudbård med stor blom- och palmettranka. Vissa mönster knutna i silke.
Något ställvis hårt slitage, fläckar. Långsidorna med trampveck och skador varav en lite större.