Omönstrat ljust blågrönt mittfält med små polykroma hörnornament. Ljusgrön huvudbård med arabeskdekor.
Något ställvis hårt slitage, stora fläckar.
Inköpt av Jean Nessim på 1900-talets första fjärdedel.
Jean Nessim, ursprungligen från Bulgarien, kom till Malmö omkring 1914. Han startade mattaffärer i Malmö, Stockholm och Göteborg. Om sin morfars historik har Jacques Werup berättat i "Shimonoffs Längtan".