Brun med rika polykroma broderier i silke, guld- och silvertråd av drakar jagande brinnande pärlan bland moln och pioner. Nedtill heliga berget och vågor. Svart sidenskoning med broderier runt hals och på ärmar. Gult mönstervävt sidenfoder. Bronsknappar.
Svarta sidenskoningen troligen senare. Ställvis något slitage, smutsig, smärre skador.