95
83805

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
56 900 - 75 900 EUR
65 100 - 86 900 USD
Klubbat pris
525 000 SEK

Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Häst, ryttare och falk"

Signerad GA-N och daterad -27. Duk 83 x 67 cm.

Proveniens

Gåva till nuvande ägare på 1930-talet, vars far var god vän och konstnärskollega till Gösta Adrian-Nilsson.

Lunds Konsthall, "GAN och Wiwen Nilsson", 1977, kat nr 151.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Gösta Adrian-Nilsson".
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN 1884-1965", 1984, kat nr 241.
Malmö Konsthall, "GAN", 1984, kat nr 241.

Formgivare