873
79567

MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 247,5 x 184 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 420 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Komponerad 1948.

Ställvis slitage, fläckar. Något skadade kortsidor, senare fransar, de flesta saknas.

Jämför "Salerno blå" Yashar, Nazanin, Nilufar Tappeti Antichi: Tappeti Svedesi e Mobili Scandinavi Anni 1920-1960, Milano 1998, färgplansch sid 39.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

389. Henrik Christoffer Klint dä, troligen i samarbete med Christian Precht, kaffekanna, silver, Stockholm 1770. Rokoko.
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Budhistorik
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
Aktuellt bud:
240 000 SEK