"Constellations"
Färglitografi, 1959, signerad med blyerts 158/350, tryckt hos Mourlot, Paris, utgiven av Pierre Matisse, New York. 30 x 24 cm, bladstorlek, 43,5 x 35,2 cm (Arches).
Kraftigt gulnad (dock ej under passepartout). Monterad med tejp längs bladets övre kant a tergo.
Mourlot 261 (MA 193).