JOSEF LORENZL, bordslampa, modell 5501, Goldscheider, Wien, Österrike 1920-tal.
Flintgods, sittande rokokodam med bok och papegoja, polykromt bemålad. Signerad Lorenzl Goldscheider Wien MADE IN AUSTRIA HAND-DECORATED F 5501 36 12. Höjd 44 cm.
Tillverkningsspricka.
Modellen formgiven år 1925.
×
Logga in
Kunde inte logga in