Art object, blåst klarglas med en hålighet. Signerad TIMO SARPANEVA IITTALA -57. Höjd 29 cm.
Invändig beläggning samt smårepor.
Modellen formgiven år 1954. Visades på Triennalen i Milano 1954 och 1957, erhöll Grand Prix 1954. Finns avbildad i ett flertal böcker och tidskrifter.