RENÉ MAGRITTE, etsning/färgakvatint, stämpelsignerad Magritte och numrerad 31/150. Utförd 1968. "Le 16 Septembre".
Plåtstorlek 15 x 10 cm. Med blindstämpel "GRAVURE ORIGINALE, ATELIER RENÉ MAGRITTE" i bladets nedre högra hörn (för närvarande dold av passepartout).
Färgerna bleknade. Smärre missfärgning inom passepartout.
STÄMPELSIGNERAD.
Med blindstämpel "GRAVURE ORIGINALE, ATELIER RENÉ MAGRITTE" i bladets nedre högra hörn (för närvarande dold av passepartout).
Gilbert E. Kaplan and Timothy Baum, "The Graphic Work of René Magritte", nr 14.