GÖSTA VON HENNIGS, olja på duk.
Akrobater. 168 x 137 cm.
Dukens ytterkanter mot ram med skrapmärken och färgbortfall. Krackelyrer. Ställvis smärre färgbortfall. Ytsmuts.
Stockholms Auktionsverk, "Moderna kvalitén", 5 juni 1996, kat nr 1537.
Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.