Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:

Gösta von Hennigs

(Sweden, 1866-1941)
Gösta von Hennigs
(Sweden, 1866-1941)

GÖSTA VON HENNIGS, olja på duk.

Akrobater. 168 x 137 cm.

Dukens ytterkanter mot ram med skrapmärken och färgbortfall. Krackelyrer. Ställvis smärre färgbortfall. Ytsmuts.

Provenance

Stockholms Auktionsverk, "Moderna kvalitén", 5 juni 1996, kat nr 1537.

More information

Gösta vonHennigs var en svensk bildkonstnär. Tillhörde konstnärsförbundets krets. Med utgångspunkt i tysk impressionism målade han i olja och akvarell stadsbilder och framförallt motiv från cirkus, jonglörer, clowner och danserskor i högt uppdrivna färger och med intresset inriktat på rörelse.

Auction closed
30 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed