NILS VON DARDEL, teckning, signerad och daterad 1908.
Portätt av ung flicka. Dedikation à tergo "Till Eva med varmaste lyckönskningar från Thora, Henry och Denise". Bildmått ca 20 x 26 cm.
Gulnad.
Konstnärens familj.
Enligt uppgift föreställer porträttet en av Nils von Dardels första förälskelse i Paris.