LJUSSTAKAR, 1 par empire, förgylld brons, 1800-talets första hälft.
Rund fot. Räfflad pelare. Dekor av palmetter och margueriter. Urnformade ljuspipor. Höjd 23 cm.
Fotringar med några bucklor. Några fläckar.