Gunnar G:son Wennerberg

(Ruotsi, 1863-1914)
Gunnar G:son Wennerberg
(Ruotsi, 1863-1914)

GUNNAR WENNERBERG, "Wennerberg", servisdelar 10 st. Gustavsberg, benporslin. I produktion 1917-1927.

7 tekoppar med fat, gräddkanna, sockerskål och kaffekanna. Tryckt dekor av blåsippor mot vit fond. Tre delar med förgylld kant. Stämplade. Kaffekannans höjd ca 21 cm.

2 fat med spricka. 1 kaffefat medföljer. Några delar med smärre missfärgningar.

Lähtöhinta
2 000 SEK