Vitmetall. Diameter 10 respektive 13 cm. I läderetui.
Slitage. Senare etui, varav ett med stämplat namn. Urtavlor något gulnade. Fläckar. Torkat läder med mindre sprickor. Ej funktionstestade, ej fullt genomgångna.