Meissen

(Saksa, 1710-)
Meissen
(Saksa, 1710-)

TALLRIKAR, 2 stycken, porslin, Meissen, 1700-1800-tal.

Målad floral dekor. En med genombrutet brätte och konturerad kant. Diameter ca 23-24 cm.

Ställvis slitage, färgbortfall. Tillverkningdefekter, den ena andrasortering. Smärre nagg.

Lähtöhinta
2 000 SEK