Grönblå vas med indragen hals, John-Orvar Lake, Ekenäs. Höjd 25,5 cm. Vas i sotat glas, "Selena", Sven Palmqvist, Orrefors. Höjd 30,5 cm. Karaff med knopp, formad som ett stiliserat päron, Gunnel Sahlin, Kosta Boda. Höjd 32,5 cm.
Bruksslitage Enstaka nagg.