KARAFF samt VASER, 2 st, glas, Ekenäs, Orrefors, Kosta Boda, 1900-tal.

Grönblå vas med indragen hals, John-Orvar Lake, Ekenäs. Höjd 25,5 cm. Vas i sotat glas, "Selena", Sven Palmqvist, Orrefors. Höjd 30,5 cm. Karaff med knopp, formad som ett stiliserat päron, Gunnel Sahlin, Kosta Boda. Höjd 32,5 cm.

Bruksslitage Enstaka nagg.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.