Rektangulär med gångjärnsförsett lock. Insida med löst fack. Rik dekor av figurscen med elefanter. Längd ca 110, bredd ca 52, höjd ca 66 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötmärken och stötskador. Sprickor. Skador invändigt där uppställningsanordning till fack är skadat (delar saknas). Lås fungerar ej. Insida med lukt.