YTTERFODER, 3 st, flintgods, Gustavsberg och Göteborgs porslinsfabrik, omkring år 1900.
Grönglaserade. Dekor av bl a ekblad. Tre ytterfoder och två fat. Höjd ca 17 cm.
Slitage, ställvis hårdare. Ena ytterfodret samt ena fatet med spricka. Smuts och fläckar. Krackelyr.