KJELL ENGMAN, Kosta Boda, väggskulptur. Sannolikt 2000-tal.
Skulptur monterad på patinerad träskiva. Skulpturen av klar matterad glasmassa doppad i blått, orange och grönt färgpulver. Innesluten dekor av ansikte och påklippt dekor av giraffhuvud. Otydligt signerad på skulpturens framsida. Skulpturens mått ca 68x29 cm. Träskivans mått ca 170x50 cm.
Smärre slitage, belysningsfunktion ej testad.