LJUSSTAKAR, 1 par, empire, förgylld brons, 1800-talets början.
Räfflade pelare. Rund fot med reliefdekor av blommor och bladverk. Urnformade ljuspipor med lösa manschetter. Höjd 25 cm.
Ytskikt med smärre slitage.