Målat i grått och guld, sargen med skuren bandfläta och fleuroner, tre kannelerade nedåt avsmalnande ben. Bredd 90, djup 63, höjd 75 cm.
Slitage, renoverat med lagningar och förstärkningar samt sentida bemålning.