LJUSKRONA, sent 1800-tal, höjd ca 90 cm.

Stomme av bronserad metall, behängd med prismor. Sex ljusarmar med bladdekor. Diameter 75 cm.

Ytslitage, nagg, prismabortfall, mindre skador, ej funktionstestad. Senare elektrifierad.

Lähtöhinta
4 000 SEK