Fäste i förgylld mässing. Kavel med metallinning. Rak eneggad klinga med skålslipning. Denna rikt dekorerad med bland annat fartyg samt bladornament. Balja i svärtat läder samt med beslag och en koppelring. Längd ca 90, varav klingan ca 74 cm.
Slitage, repor och märken. Mindre skador på balja med mindre materialbortfall. Mindre lösa beslag.