PALLASCH, för officer vid flottan, m/1915.

Fäste i förgylld mässing. Kavel med metallinning. Rak eneggad klinga med skålslipning. Denna rikt dekorerad med bland annat fartyg samt bladornament. Balja i svärtat läder samt med beslag och en koppelring. Längd ca 90, varav klingan ca 74 cm.

Slitage, repor och märken. Mindre skador på balja med mindre materialbortfall. Mindre lösa beslag.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.