Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

GALLERSKÅLAR, 3 st, flintgods, sannolikt Herculaneum Pottery, England, 17/1800-tal.

Gallerskålar. Längd 18-25 cm. Två av skålarna stämplade, sannolikt Herculaneum Pottery. Företaget i drift 1796-1841.

Bruksslitage. Krackelyrer och missfärgningar. Bortfall av delar. Lagningar, varav några är övermålade med något avvikande färg.

Lähtöhinta
2 000 SEK