GALLERSKÅLAR, 3 st, flintgods, sannolikt Herculaneum Pottery, England, 17/1800-tal.

Gallerskålar. Längd 18-25 cm. Två av skålarna stämplade, sannolikt Herculaneum Pottery. Företaget i drift 1796-1841.

Bruksslitage. Krackelyrer och missfärgningar. Bortfall av delar. Lagningar, varav några är övermålade med något avvikande färg.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.