Stomme i mässing, delvis bronserad, med dekor av infällda gröna glasplattor. Behängd med olikslipade prismor. För 18 ljus.
Ytslitage, nagg, sneda ljusarmar, senare elektrifiering, ej fullständigt genomgången.