Bemålad och förgylld. Skål uppburen av kariatyder, på rund sockel. Genombrutet lock. Blomsterdekor. Höjd 21,5 cm.
Bruksslitage, smärre färgbortfall och obetydligt nagg. Möjligen senare lock med något dålig passform.