Kellot
612265

VÄGGPENDYL, empire, Nils Berg, Stockholm, 1800-talets första hälft.

Förgyllt och bronserad fodral. Urhus flankerat av ymnighetshorn samt med krönande urna. Urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Pendel finns. Höjd 110 cm, bredd 85 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fläckar. Krackelyrer och färgbortfall. Skador och lagningar. Delvis senare bronsering. Ej funktionstestad samt ej genomgånget urverk.

Lähtöhinta
12 000 SEK