Limamåleri. Målat trä med dekor av bl a stiliserade blommor. Välvt lock. Märkt "1842 EHS i Risätra" på framsida, baksida märkt "1842 OOS...Lima". Längd 70, bredd 41, höjd 37 cm.
Bruksslitage, sprickor, mindre skador. Senare målning på insidan.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?