Limamåleri. Målat trä med dekor av bl a stiliserade blommor. Välvt lock. Märkt "1842 EHS i Risätra" på framsida, baksida märkt "1842 OOS...Lima". Längd 70, bredd 41, höjd 37 cm.
Bruksslitage, sprickor, mindre skador. Senare målning på insidan.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.