Svartlackerad benställning med stomme i teakfaner. Hyllor, lådor, skåp samt utdragbar skrivskiva. Längd 116, bredd 43, höjd 164 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, fläckar och märken. Avslag med påbättrad färg.
Skåpsdörrar måste öppnas för att kunna dra ut skrivskiva.