Förgylld brons. Runt urhus krönt av urna. Lejonmaskaroner med ring hänklar. Akantusdekorerade volutfötter på rektangulär bas. Höjd 56 cm.
Något slitage. Funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.