Rektangulär form med lätt välvt lock. Detta försett med gångjärn. Fackinredning med löst plan. Längd ca 87, bredd ca 45, höjd ca 35 cm.
Slitage, repor och märken samt skador, varav en vid ena handtaget. Smuts. Nyckel saknas.