Mörkbetsad stomme. Röd klädsel i plysch. Stolar med nummer 262 respektive 263.
Bruksslitage. Fläckar. Repor. Märken. 1 sits med defekt fjädring.
Konserthuset i Stockholm.
Stockholms Konserthus invigdes i april 1926, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, möblerna var formgivna av Carl Malmsten. Och denna mycket lik modellen "konsert".