SERVISDELAR, 14 st, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820).

7 tallrikar, diameter 20, 3 fat olika storlekar, längd 27-30, stekfat, längd 36, värmetallrik, diameter 24, samt ett par såssnipor med underfat, höjd 8,5, längd 18,5 cm. Dekor av pagodlandskap i underglasyrblått.

Slitage, någon obetydlig nagg. Värmetallriken med lagad hänkel. Tallrikarna med nagg och sprickor.

Lähtöhinta
5 000 SEK