MATSERVIS, 56 delar, opakgods, "Hagtorn", Gustavsberg, tillverkad 1899-1939.
13 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 13 större assietter, 11 mindre assietter, tillbringare, såsskål, terrin med lock, 4 uppläggningsfat i olika storlek.
Bruksslitage. Sprickor. Nagg/avslag. Krackelerad glasyr, smuts under glasyr. Sliten förgyllning.